VIDEO — 9 grudnia, 2020 at 11:05 am

Dlaczego telewizja internetowa?

Telewizja internetowa, znana również jako telewizja IP lub telewizja rozpowszechniana przez Internet, jest końcowym produktem ewolucji sieci w ich pracy nad produkcją i dystrybucją audiowizualnych materiałów komunikacyjnych. 

telewizor photo

Jak to działa?

Rozszerzenie możliwości transmisji, poprzez zwiększenie dostępu szerokopasmowego i zastosowanie światłowodów, sprawiło, że format telewizji internetowej stał się rzeczywistością, umożliwiając strumieniowe przesyłanie złożonych treści audiowizualnych bez przerw i cięć oraz w wysokiej jakości. Rewolucja telewizji internetowej zdecydowanie zmieniła nawyki konsumentów. Użytkownicy wybierają preferowaną treść, kiedy tylko chcą, na urządzeniu, które mają na wyciągnięcie ręki i tyle razy, ile chcą. Pozwala to oglądać filmy za darmo online, w dowolnym, wybranym przez siebie momencie. Wszystko to sprawia, że już dziś szacuje się, że telewizja internetowa zastąpi telewizję tradycyjną w okresie nieprzekraczającym 20 lat i, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez duże platformy w sektorze, z liczby około 92 milionów światowych abonentów tej technologii, trafi ona do 332 milion do 2021 roku.

Największe zalety telewizji internetowej

– Telewizja internetowa zapewnia możliwość posiadania „telewizji na żądanie”. Użytkownicy wybierają nie te filmy, które są akurat nadawane, ale te filmy za darmo które chcą obejrzeć. Można tu wybierać spośród szerokiego wachlarza możliwości, uwalniając się od harmonogramów ustalonych przez konwencjonalne programy telewizyjne.

– Niewątpliwie inteligentne telewizory to produkty ukierunkowane na telewizję internetową, a ich rynek znacznie wzrósł w ostatnich latach. Nie jest to jednak jedyny sposób na dostrojenie się do telewizji internetowej. Jedną z wielkich zalet tego medium jest to, że można przeglądać jego zawartość na dowolnym urządzeniu, które można podłączyć do sieci. Oznacza to, że jeśli laptopy, tablety i smartfony stały się głównym wsparciem używanym do uzyskania dostępu do Internetu, pojawiają się również jako główne odbiorniki transmisji internetowych, które współpracują z większością systemów operacyjnych, takich jak iOS i Android.

– Telewizja internetowa jest w stanie zaoferować ogromną ilość treści, spośród których wybierzesz to, co ci aktualnie odpowiada. To telewizja z różnymi kanałami na różne tematy, niezależnie od tego, czy jest to muzyka, sport, filmy dokumentalne, rozrywka czy wiadomości, i wiele innych. W tych transmisjach internetowych tak zwane wideo na żądanie (VOD) ma szczególnie uprzywilejowaną pozycję, będąc rodzajem wirtualnych klubów wideo, które oferują możliwość oglądania filmów i seriali.

– Korzystanie z telewizji internetowej nie oznacza pobierania treści, ale raczej wyświetlanie jej w czasie rzeczywistym, bez zajmowania miejsca w pamięci urządzenia i nie zagrażając bezpieczeństwu używanych terminali. Technologia ta umożliwia także korzystanie z tak specyficznych funkcji, jak polecanie programów, które mogą być interesujące dla użytkownika, w oparciu o upodobania, jakie wykazywałby w poprzednich wyborach.

– Możliwość wyboru treści w telewizji internetowej pozwala użytkownikowi cieszyć się wysoką jakością obrazu i dźwięku, którą umożliwia wysoka prędkość komunikacji.

Tym samym telewizja internetowa jest już rzeczywistością teraźniejszości, a nie przyszłościową, formą konsumpcji kultury dostosowaną do odbiorców naszych czasów, zazdrosną o ich autonomię w aktywnym wyborze produktów, które chcą konsumować.