VIDEO — 2 maja, 2021 at 12:02 pm

„Sęp” – polskie kino na hollywoodzkim poziomie

Film „Sęp” określany jest jako polski thriller na hollywoodzkim poziomie. Jest to debiut reżyserski Eugeniusza Korina, który jest również scenarzystą filmu. W głównych rolach występują Anna Przybylska oraz Michał Żebrowski. Ścieżka dźwiękowa historii należy w całości do cenionego brytyjskiego zespołu Archive, co stanowi w naszej kinematografii swoisty ewenement. 

tablet photo

„Sęp” – thriller autorstwa Eugeniusza Korina

Kryminał „Sęp” został nakręcony w 2011 roku. Za jego produkcję odpowiadają Klaudiusz Frydrych, Roman Gutek oraz Sylwia Wilkos. Za ścieżkę dźwiękową całości obrazu odpowiada znakomity brytyjski zespół Archive. Muzyka buduje nastrój w filmie i wywołuje w odbiorcy szereg rozmaitych emocji. Archive wybrali swoje najlepsze utwory i na nich zbudowali interesujący klimat filmu. Dźwięki doskonale komponują się tutaj z obrazem.

Fabuła opiera się na nagłych, niespodziewanych zniknięciach ludzi w centrum Europy. Śledztwo w tej sprawie przejmuje policjant nazywany „Sępem”, a dokładniej nadkomisarz Aleksander „Sęp” Wolin. Jest on człowiekiem twardym, pozbawionym uczuć i niechętnym do wyświadczania innym przysług. Wyróżniają go znakomite zdolności dedukcyjne i nieszablonowe podejście do walki z przestępczością. Zagadki kryminalne są przez niego rozwiązywane w sposób niespotykany, ale wyjątkowo skuteczny. Czy i tym razem Sęp podoła wyznaczonemu mu zadaniu?

Rys psychologiczny Sępa wydaje się zmieniać w momencie, gdy poznaje on wyjątkową kobietę, Nataszę (w tej roli Anna Przybylska). Różni się ona od dotychczas spotykanych przez bohatera kobiet. Czy uczucie, które narodzi się między nimi zdoła przezwyciężyć siły zła? W Sępie dostrzegamy balansowanie na granicy namiętności i rozumu. Jego życie pełne jest manipulacji i kłamstwa. Ostatecznie jednak przekonuje się, jak wartościowe, niepewne i cenne jest ludzkie życie.

Fabuła filmu jest wielowymiarowa i wielowątkowa. Widz od samego początku czuje się przyklejony do ekranu, a przez cały seans targają nim rozmaite uczucia i emocje. Historia wciąga i sprawia, że w naszej głowie rodzi się coraz więcej pytań, na które koniecznie chcemy poznać właściwe odpowiedzi. Uczucie napięcia i właściwego dla tego gatunku dreszczu emocji towarzyszy nam przez cały czas. 

W „Sępie” zagrało mnóstwo znakomitych, polskich aktorów. To ich praca w dużej mierze przyczyniła się do intrygującego efektu końcowego w postaci tego filmu. Na ekranie ujrzymy m. in.: Michała Żebrowskiego, Daniela Olbrychskiego, Annę Przybylską, Annę Dereszowską, Piotra Fronczewskiego, Pawła Małaszyńskiego czy Andrzeja Seweryna.